Yield (w zakładach bukmacherskich)

Posted: 28 czerwca 2012 in Musisz wiedzieć
Tagi: , , ,

Yield to stosunek zarobionych pieniędzy (czysty zysk) do pieniędzy zainwestowanych. Wyrażany jest w procentach.  Obliczamy go według prostego wzoru:

Yield = [ (Suma wygranych – suma stawek)/suma stawek] *100%

Większość typerów wie czym jest yield, ale też większość kompletnie go lekceważy. Panuje bowiem przekonanie, że ważniejsza jest skuteczność. Jest to kompletne nieporozumienie, ale najlepiej pokażą to przykłady.

Przykład 1

Typer A postawił 100 zł po kursie 2.00 i wygrał. Yield wynosi 100%. Mówiąc prościej, typer A zarobił 100% na czysto. (Yield dla pojedynczego zakładu większego sensu nie ma. Zyskuje na ważności wprost proporcjonalnie do ilości typów, ale o tym będzie później)

Weżmy teraz typera B, który również postawił 100 zł, ale po kursie 1.25. Jeśli typ okaże się trafny, to Yield wyliczony dla typera B wyniesie 25%. W tym momencie typer A i typer B mogą pochwalić się 100% skutecznością. Już w tym momencie widać, który z nich jest lepszy. Ale jak wspomniałem ważność Yieldu rośnie wraz z ilością oddanych typów.

Przykład 2

Zostańmy na chwilę przy typerze B. Przyjmijmy, że nie jest on skory do ryzyka i zawsze wybiera bezpieczne typy z kursem 1.25. Jest wielu takich „miśków”, którzy zakładają blogi, na których podają swoje typy. Są setki takich blogów, gdzie znajdziecie typy z niskimi kursami. Znajdziecie tam także statystyki skuteczności.

Załóżmy, że typer B ma skuteczność 80%. Na pierwszy rzut oka, skuteczność budzi podziw. 80% skuteczność oznacza, że na 10 typów, 8 jest trafnych. By to jeszcze bardziej uprościć 4 z 5 typów są trafne. 4 trafione typy (stawka 100 zł) po kursie 1.25 dają zysk 100 złotch na czysto (4 x 25 zł). Piąty typ jest przegrany, strata wynosi 100 zł. Yield dla typera B wynosi zero procent. Przy 80% skuteczności.

Załóżmy teraz, że typer A, który wybiera kursy 2.00, ma 60% skuteczność. 3 z 5 typów są zatem trafne. Na trafnych typach zarobek wyniesie 300 zł. Strata z 2 przegranych typów to 200 złotych. Zysk na czysto to 100 zł, a Yield 20%!

Podsumujmy to

Jeśli trafisz na typera, który „chwali się” wysoką skutecznością, a nie podaje Yieldu, to bądź ostrożny! Skuteczność 17/20 nie mówi nam nic! Najważniejszy jest Yield i na to należy patrzeć!

Dlaczego yield jest taki ważny? I dlaczego yield a nie zysk?

Ktoś może się pochwalić, że wygrał 200 złotych na czysto

  • 200 złotych na czysto można wygrać stawiając 200 złotych po kursie 2.00
  • 200 złotych na czysto można wygrać stawiając 2 000 złotych po bardzo niskim kursie lub grając przez dłuższy okres czasu

Tu także z pomocą przychodzi Yield. Pod warunkiem, że typer go wykaże.

Ważność Yieldu

Jeden zakład po kursie 2.00 może trafić każdy. Yield wynosi wtedy 100%. Tyle tylko, że Yield wyliczony na podstawie jednego typu nie przedstawia większej wartości. O typerze (na podstawie Yieldu) możemy coś konkretnego, gdy typuje on regularnie i oddał określoną ilość typów. Im więcej, tym lepiej.

+ + + +

Do Yieldu jeszcze wrócę, gdy omówię terminy Dywersyfikacja i Obrót. Bardzo istotne, by zrozumieć, na czym polega inwestowanie w zakłady bukmacherskie, ale nie tylko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s