Miejsca, z których można pozyskiwać typy

1. Darmowe typy na forach
2. Darmowe typy na blogach / stronach www
3. Darmowe typy – wymiana z innymi graczami
4. Płatne typy z serwisów / blogów
5. Typy z zamkniętych stref

Darmowe typy na forach, albo zyski dzielone pod stołem

podzial
W moim odczuciu typy publikowane na forach bukmacherskich to największa porażka!

Powszechnie przyjęło się, iż każdy początkujący gracz pierwsze kroki powinien skierować na forum i stamtąd „czerpać wiedzę” i tam szukać „wartościowych typów”. Jednocześnie fora zachęcają do aktywności, w tym do dzielenia się własnymi typami. Brzmi szlachetnie i zachęcająco, ale efekty tego są takie, że ponad 90% graczy regularnie przegrywa. Typy pobierane od przypadkowych osób nie mają prawa sprawdzić się na dłuższą metę. Na forach zachęca się ponadto do grania wysokimi stawkami i szydzi z tych wszystkich, którzy grają niskimi stawkami.

Musisz wiedzieć, że największe fora są manipulowane

W branży obowiązuje model „Revenue share„, co w tłumaczeniu na język polski znaczy „Podział zysku„. Właściciel forum reklamuje firmy bukmacherskie poprzez programy partnerskie, sieci afiliacyjne i liczne konkursy. Chodzi mu tylko i wyłącznie o to, byś się zarejestrował /skorzystał z promocji i zostawił swoje pieniądze u bukmachera, bo one wrócą i tak do niego pod stołem. Albowiem w dalszej kolejności bukmacherzy dzielą się zyskiem z właścicielem forum – i tak się ten biznes kręci. Tym masz być przekonany, że odnosisz same korzyści. Czy tak jest w istocie? Warto choć chwilę nad tym się zastanowić.
Jeśli nie wierzysz, zadaj na forum kilka pytań:
– z czego utrzymuje się forum i jego właściciel
– czy właściciel gra u bukmacherów w taki sposób, w jaki poleca innym (pomijając granie rekreacyjne, dla zabawy)
Sprawdź, czy właściciel podaje typy i czy jest aktywny w dyskusjach.
Bardzo często „aktywność” właściciela sprowadza się wyłącznie do przekazywania informacji o nowych promocjach, bukmacherach i zachęcaniu do rejestracji.
Mogę Ci zaręczyć, że każde niewygodne pytanie czy uwaga bardzo szybko zniknie z forum, a Ty zostaniesz ukarany naganą lub banem.
Nie myśl jednak, że jeśli zostaniesz zbanowany, to Twoje konto zostanie usunięte.
Spróbuj samodzielnie wyrejestrować się z forum, a przekonasz się szybko, iż nie jest to możliwe. Nawet, gdy tego zażądasz, pisząc do administracji.
Ktoś inny wchodzi na forum i znajduje informację, że ma ono ponad 103 tysiące zarejestrowanych użytkowników! (to nie jest pomyłka, wejdź i sprawdź!)
Liczby mają robić wrażenie, a że zdecydowana większość to osoby martwe, po wielokroć zarejestrowane i wszelkie klony, większego znaczenia nie ma, bo kto się będzie zastanawiać?
Zadaniem klonów jest najczęściej udawanie nowicjusza i zadawanie pytań: „co sądzisz o danym bukmacherze”, „który buk najlepszy na początek” itp.
Chodzi o to, by wywiązała się „dyskusja” i pojawiły się nazwy bukmacherów: Bwin, Unibet, Bet-at-home, itd.,
W kolorze niebieskim, oczywiście, bo są to linki partnerskie podstawione użytkownikom przez ich właściciela forum.
Nie chcę być niesprawiedliwy, bo na forach również znajdziesz doświadczonych typerów, co nie zmienia faktu, że ogólny poziom dyskusji i typów jest na żenującym poziomie.

Darmowe typy na blogach

Tylko nieliczne blogi są prowadzone rzetelnie, większość zajeżdża amatorszczyzną.
Dobre blogi / strony z typami łatwo poznać, bo prowadzone są systematycznie, a typy są podliczane i podawany jest Yield
Często są to blogi tematyczne, poświęcone konkretnej dziedzinie sportu lub rozgrywkom
Takie blogi / serwisy są także świetnym źródłem informacji
Im dłużej prowadzony blog / strona tym lepiej, ale i nowszym stronom czasem warto się przyjrzeć
Jeśli masz taką stronę i chcesz wymienić się linkami – to napisz.
Niestety, amatorszczyzny także nie brakuje.
Wystarczy, że ktoś zajmie wysokie miejsce w jakimś konkursie i od razu czuje się ekspertem
Niektóry nawet konkursy nie są do tego potrzebne
Szkoda tylko, że w parze nie idzie choćby przyzwoitość i rzetelność
Amatorów łatwo poznać po tym, że nie potrafią sklecić poprawnie zdania po polsku, co rusz zaczynają od nowa, nie podają Yield-u, a co najwyżej skuteczność ilościową lub procentową, z której nic nie wynika – o ile w ogóle podliczają typy.
Typy nietrafione potrafią wyparować jak kamfora.

3. Darmowe typy (wymiany z innymi graczami)

Bardzo dobry pomysł, ale trzeba także dać coś od siebie. Fajne znajomości można nawiązać na blogach, stronach i forach, choć te ostatnie często nie zezwalają na komunikację pomiędzy użytkownikami, blokując PW i skutecznie zwalczając tych uczestników, którzy zamieszczają informacje o sobie (sic!). Można wymieniać się nie tylko typami, a doświadczeniami i przemyśleniami.
Na niektórych stronach czy forach można nawiązać znajomość z graczami o podobnych zainteresowaniach i wymieniać się nie tylko typami, ale doświadczeniami i przemyśleniami. Niestety, niektóre fora nie zezwalają na komunikację pomiędzy uczestnikami, nie ma PW, a próby zamieszczenia informacji o sobie są zwalczane (sic!)

4. Płatne typy

Nie jestem entuzjastą, ale tez nie mówię nie, bo samemu nigdy bezpośrednio z czegoś takiego nie korzystałem.
Są plusy i minusy, ale nie warto ich po raz kolejny roztrząsać.
Wykupienie abonamentu jest indywidualną decyzją każdego gracza
Jeśli już płacić, to trzeba wiedzieć komu i za co.
Zwracamy uwagę na Yield, czas funkcjonowania serwisu i wiarygodność archiwum (monitoring)
Warto wczytać się w teksty na stronie, gdyż dają one dobry odraz o właścicielu
Zdecydowanie należy unikać blogów z płatnymi typami, fixami i najprzeróżniejszymi okazjami.

5. Typy z zamkniętych stref (dostęp do typów jest ograniczony)

Różnie z tym bywa. Bardzo często zamknięte strefy czy fora szybko powstają i równie szybko się rozwiązują. Najczęściej rzeczywistość wygląda inaczej od oczekiwań, a sprawy nie idą tak, jak było to zamierzone. Poza tym dość często następuje zmęczenie / znużenie i dalej – wykruszanie się uczestników.
Dostęp do strefy wymaga zaproszenia / polecenia. Zazwyczaj trzeba podawać własne typy, choć nie jest to regułą. Uczestnictwo zazwyczaj jest darmowe. Niekiedy jest wpisowe, które pełni funkcje swoistej bariery. Najlepsze są te strefy, które posiadają swojego lidera.
Z moich obserwacji wynika, że strefy, do których dostęp jest ograniczony, powinny się rozwijać i wypierać serwisy z płatnymi typami, choć uczestnictwo w nich najprawdopodobniej też będzie płatne.

Komentarze
 1. walendziak pisze:

  Nigdy bym nie przypuszczał, że typy na forach są celowo fałszowane, ale widzę że to prawda. Te sk…..y nie mają żadnych skrupułów. Mnóstwo ludzi popłynęło na Arsenalu i Porto!!!!

  • Nikola pisze:

   Jeśli ktoś zachęca, przekonuje do grania „swoich” typów, argumentuje mocno, podważa argumenty innych, to należy zachować czujność. Profesjonalne typy pozbawione są zachęt i emocji. Są tylko argumenty.

 2. micrto pisze:

  Oczywiście, że fora nastawione są na zysk właścicieli, ale tak jak piszesz, można spotkać tam wielu pasjonatów i naprawdę świetnych typerów. Trzeba jednak, jak pisałeś niedawno umieć oddzielić ziarno od plew, tyle, że tym razem amatorów-szczekaczy od ludzi którzy mają coś do powiedzenia i chętnie dzielą się swoją niemałą często wiedzą. Śledzę i polskie i zagraniczne fora i znalazłem ludzi z yieldem ~20% rok w rok przez 3 lata. I niech ktoś napisze, że fora są „bee” ;).
  Osobiście bardziej cenię fora niż prywatne blogi. Tam najczęściej istnieje całkowita samowolka, a i monitoring często jest równie anonimowy jak sama strona. Można się naciąć, bo zazwyczaj po pewnym czasie właściciel wprowadza opłaty, a później….
  Z płatnych typów nie korzystałem, bo jestem bardzo ostrożny jeżeli chodzi o ufność w internecie, więc tu nie mam opinii, ale istnieje serwis np. betgang.pl (w razie czego link usunąć), który wygląda na solidny i raczej mamy pewność, że na oszustów nie trafiamy.
  Strefy zamknięte to jednak najlepsza opcja. Przynajmniej dla mnie. Jestem od paru lat w jednej i wygląda to bardzo dobrze.

  pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s