Nowa dyrektywa UE, czyli kiedy banki przejmą nasze oszczędności?

Posted: 22 czerwca 2015 in Inne, Musisz wiedzieć
Tagi: , , , , , , , ,
Nowa dyrektywa UE, czyli kiedy banki przejmą nasze oszczędności?

naszebnki

Może niektórym trudno będzie w to uwierzyć, ale fakty są takie, że Komisja Europejska dała jedenastu krajom dwa miesiące czasu na wdrożenie dyrektywy, która umożliwi bankom bezkarne przejęcie pieniędzy swoich klientów. Konfiskata pieniędzy może nastąpić w sytuacji, gdy bankom grozić będzie upadłość. W gronie ’11 wybranych państw’ jest oczywiście Polska. Jeśli nie dostosujemy się do unijnych norm, wtedy Komisja Europejska najpierw postawi nas przed Trybunałem Sprawiedliwości, a w dalszej kolejności – poskromi dotkliwymi karami

Różnej maści ‘eksperci’ uspokajają, że żadnego zagrożenia na horyzoncie nie widać, nawet w… balansującej na krawędzi bankructwa Grecji.

Bardzo interesujące, nieprawdaż? Polskie banki… Przepraszam – banki działające w Polsce mają być nie tylko bezpieczne, ale także uczciwe i dbające o interesy klientów, a zatem możemy spać spokojnie, gdyż nic nam z ich strony nie grozi. Tyle tylko, że wielu rodaków pamięta, jak pieniądze ulokowane w bankach topniały bądź traciły na wartości. Tak było przy wymianie pieniędzy czy też – później – w czasie ogromnej inflacji

Wdrożenie dyrektywy bez wątpienia nastąpi, a to oznacza, że już teraz są powody, by się niepokoić.

Przypomnijmy sobie sytuację na Cyprze w 2013 roku.
Rząd pilnie szukał 10 miliardów euro, by ratować swoje banki, a także instytucje finansowe, które udzieliły pożyczek i znalazły się na krawędzi upadłości. A do czegoś takiego finansjera nie mogła przecież dopuścić!
Cypryjski rząd ‘podjął więc decyzję’, że każdy, kto ma pieniądze w banku, musi oddać 6.75% swoich oszczędności na specjalny podatek ratunkowy. Dla wkładów przekraczających 100 tys. euro podatek ten był jeszcze wyższy i wynosił 9.9%. Złodziejstwo w biały dzień, ale politycy w całej Europie uspokajali, że to tylko jednorazowa akcja, która więcej się nie powtórzy, bo kryzys zostanie zażegnany. Fajnie się tak mówi, gdy chodzi o cudze pieniądze.

Nie minęły dwa lata, a okazało się, że Europa wciąż potrzebuje pieniędzy, że drukowanie nie rozwiązuje problemu…

To dlatego Komisja Europejska przygotowała dyrektywę, która umożliwi bankom przejmowanie depozytów klientów i ratowanie pogłębiającego się kryzysu na rynkach finansowych, którego nie idzie dalej maskować

Scenariusz będzie wyglądać mniej więcej tak:

Jeśli jakiś bank stanie na krawędzi bankructwa, to najpierw sięgnie po pieniądze wierzycieli. Tyle tylko, że są to z reguły wirtualne pieniądze w postaci zapisów zero-jedynkowych i nie da się ich ściągnąć. Ratunkiem będzie dyrektywa, dzięki której banki będą mogły ‘wspomóc się’ pieniędzmi swoich klientów. Dotyczyć to będzie najprawdopodobniej wszystkich klientów, o ile grube ryby zawczasu nie wyciągną swoich depozytów.

Eksperci uspokajają, że takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w ostateczności, a póki co, możemy spać spokojnie. Dobrej nocy więc życzę wszystkim – w tym uroczym kraju : -)

Komentarze
 1. Cashandra pisze:

  Osobiście uważam, że za rok dwa może wybuchnąć wojna. Mówi się bardzo często, że 7 lat po kryzysie, a taki przecież wybuchł gdzieś w okolicy roku 2009 jest później Wojna Światowa. Tak też było około 100 lat temu.
  W kwietniu były prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w razie wypadku wojny – jakieś tam szczegóły? Przypadek? Mobilizacja sił NATO w Polsce jest coraz większa. Wspólne ćwiczenia, wymiana sprzętu, stworzenie IGŁY itd. W mediach się mówi, że „tak trzeba, to tylko ćwiczenia”, ale czy na pewno?
  Na wschodzie tuż obok naszej granicy mamy wojnę. Rosja mobilizuje również swoje siły. Wszystko się kręci w okół pieniądza. Wielka Brytania ma zrobić w ciągu najbliższych lat referendum o wyjściu z Unii Europejskiej. Grecja bankrutuje, ale Putin odwiedził ją jakoś niedawno itd.

  Co będzie dalej? U nas jesienią będą wybory, prawdopodobnie dojdzie do zmiany rządu. Nowe osoby jak Kukiz i Stonoga pokazały Polakom nowe oblicze. Co dalej?

 2. kebesz pisze:

  Hej
  Kapitalny blog i naprawdę ciekawe artykuły,ale gdybyś(gdybyśmy !!!) częściej poruszali tematy czysto bukmacherskie a takich nigdy za dużo,to by było z korzyścią dla wszystkich.Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s