Wyłącz emocje i odbieraj zyski

algorytm

Umiejętność zachowania spokoju i zdrowego rozsądku oraz umiejętność trzeźwego myślenia to niezwykle ważne cechy wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, a ‚czynnik ludzki ma coś do powiedzenia’ (np. zakłady bukmacherskie, giełda, Forex).

Wizja szybkich zarobków potrafi zaślepić niedoświadczonych graczy, zaś przegrana wywołuje chęć szybkiego odegrania się. I w jednym i w drugim przypadku zaczynają dominować emocje, a to nic dobrego.
Gracze, którzy znają się na sporcie bardzo często popadają w pułapkę. Typują faworyta i nie dopuszczają myśli, że może on nie wygrać. A przecież nie ma drużyny, która będzie wygrywać zawsze i wszędzie. Niektórzy jednak są tak zadufani w sobie, że nie biorą tego czynnika pod uwagę.

A gdyby tak wyłączyć człowieka z typowania i zastąpić do mniej lub bardziej skomplikowanym algorytmem

Mamy przecież erę komputerów, moce obliczeniowe są duże, a dostęp do wielu danych też jest coraz łatwiejszy.
Czy można zatem spokojnie oglądać mecz, wiedząc że wcześniej komputer wykonał za nas robotę i nie tylko wybrał najlepsze mecze do gry, ale również je obstawił?
Nie, to nie jest opowiadanie SF, bo techniki polegające na wykluczeniu człowieka z procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych są znane już od lat.
Konstruowane są specjalne platformy transakcyjne i tworzone są programy, gdzie można powierzyć los bezdusznej maszynie, która przeanalizuje za nas rynek i wskaże najlepsze typy czy inwestycje.
Automatyzacja gry polega na odpowiednim przetwarzaniu danych pobieranych z wyspecjalizowanych serwisów. Na rynkach akcji generowane są sygnały kupna lub sprzedaży, które zamieniane są później na odpowiednie zlecenia przesyłane do maklerów.

W zakładach tak słodko jeszcze (chyba) nie jest, aczkolwiek coraz więcej jest platform generujących typy w oparciu o wcześniej stworzony algorytm

Zaletą tych typów jest to, że są one wolne od emocji, sympatii i antypatii do zawodnika/zespołu. Ot taka bukmacherska mechanika, która czasem daje zarobić, a czasem nie. Wadą jest to, że algorytmy są zawsze tworzone przez człowieka i wadą jest, że mają one zawsze ograniczenia – tak do samego ‚wsadu’, jak i późniejszej jego analizy: priorytetów, kolejności i jeszcze kilku czynników.
Bo analizowanie wymaga nie tylko dostępu do dużych i jakościowo dobrych zbiorów danych, ale przede wszystkim teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu matematyki, statystyki, metod ilościowych, inżynierii komputerowej i sportu. Jest to punktem wyjścia do stworzenia algorytmu, który będzie zdolny przebadać wiele spotkań szybciej niż człowiek. Szybciej i bez emocji.
Idealnego algorytmu nie da się stworzyć, bo sport jest nieprzewidywalny, a każdy mecz jest inny.

Reakcje ludzkie także są nieprzewidywalne i dlatego nie można się nauczyć się inwestować na giełdzie ani obstawiać zakładów

Można jedynie wykształcić w sobie właściwe cechy zachowań w poszczególnych sytuacjach i nauczyć się prawidłowej oceny ryzyka do zysku. Aha! Można też nauczyć się cierpliwości i pokory.

Make money keyboard key. Finger

Wśród graczy widać coraz większe zainteresowanie automatycznymi systemami gry, co dziwić nie może, by podawane typy, zarówno płatne i bezpłatne, charakteryzują się zbyt dużą zmiennością i w zbyt dużym stopniu zależą od szczęścia typującego. Nigdy też nie wiemy, w jakim on znajduje się nastroju i na ile przyłożył się do analizy.
Popularność automatów zyskuje na uznaniu w okresach, kiedy gracze targani są negatywnymi emocjami po przegranych typach i podejmują coraz to gorsze decyzje.

Algorytmy mają przyszłość, ale trzeba umieć z nich korzystać

Jeśli ktoś liczy wyłącznie na typy, to niezależnie od tego, z jakiego źródła będą one pochodzić (płatne, bezpłatne typy, algorytm), to zawsze poniesie porażkę.
Algorytm należy traktować jak jedno z narzędzi, a (jego) typy traktować wyłącznie jako podpowiedź.
Należy je poddać własnej analizie, władnej ocenie ryzyko/zysk i własnym regułom gry.
Tego nie zrobi za nas żadna maszyna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s