Fabryka Typów

Fabryka wartościowych typów bukmacherskich

Jedną z nowości AD 2014 będzie reaktywacja Fabryki Typów

Od Nowego Roku 2014 podawać będę piłkarskie typy wygenerowane przez algorytm

Będą one pojawiać się na stronie Fabryka Typów gdy tylko „system” wygeneruje coś ciekawego do gry – zawsze z kursem > 2.00
Ostatnio zapanowała moda na typy wygenerowane przez sieci neuronowe bądź algorytmy.
Algorytm, najczęściej w postaci programu komputerowego, przeprowadza obliczenia do pożądanego stanu końcowego.
Typy uzyskane w ten sposób są matematycznym wynikiem uzyskanym na podstawie wprowadzonych i odpowiednio przetworzonych danych.
„System” działa (liczy) bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, a tym samym uzyskane typy pozbawione są emocji, sympatii i antypatii, przywiązania do nazw zespołów, wcześniejszych wyników, itp.
Jest to ich ogromna zaleta!
Skuteczność zależy od przyjętych założeń oraz wprowadzanych danych, przy czym zbyt duża ilość danych wejściowych wcale nie musi przekładać się na wyższą skuteczność.
Sztuką jest znalezienie najefektywniejszego modułu obliczeniowego.

Nie może być tak, że ktoś wymyśli sobie algorytm i natychmiast zaczyna sprzedawać typy

Potrzebne jest zebranie dużej ilości danych końcowych, ich analiza i właściwa interpretacja.
Innymi słowy – potrzebny jest czas, by ocenić przydatność algorytmu w typowaniu wydarzeń sportowych.
Używany przeze mnie algorytm powstał w kwietniu 2008, ale przez pierwsze pół roku był kilkakrotnie modyfikowany.
Algorytm stworzony został do typowania meczów piłki nożnej z zastrzeżeniem, że są to mecze ligowe.
Przedmiotem analizy są bramki strzelone i stracone w różnych przedziałach czasowych, zdobyte i stracone punkty w różnych przedziałach czasowych, skuteczność ataku i obrony, forma drużyn, statystyki bezpośrednich spotkań, umiejętność gry na własnym boisku i na boisku rywala.
Wyniki uzyskane przy pomocy algorytmu prezentują poziom co najmniej zadowalający, aczkolwiek przyznać się muszę, iż nie posiadam dokładnych danych.
Powody takiego stanu rzeczy są dwa.
Po pierwsze – algorytm wykorzystywany jest przez mnie jako jedno z narzędzi wspomagających analizę.
Drugi powód jest bardzo błahy – jest nim moje lenistwo w prowadzeniu statystyk.

Typy uzyskane za pomocą mojego algorytm są i będą darmowe, więc każdy zainteresowany będzie mógł się im przyjrzeć i przekonać o skuteczności

Można je włączyć do swoich analiz – czyli nie grać typów od razu, ale przeanalizować je samodzielnie i skonfrontować z posiadanymi informacjami oraz wiedzą.
Typy będą na obrazku (jak niżej) bądź sygnowane obrazkiem NNP (neural network prediction).

nnp
P.S.
Na stronie Fabryki Typów mogą pojawić się również darmowe typy od doświadczonych typerów.

Komentarze
 1. Kollomir pisze:

  Cześć, zajmuję się już dłuższy czas bukmacherką, głównie valuebetami. Jedno co mogę Ci na pewno powiedzieć, to że wszelkie SKUTECZNE algorytmy przetwarzania danych zwyczajnie nie są publikowane. Owszem, istnieją ale ich autorzy trzymają je dla siebie. Powód jest bardzo prosty – publikowanie typów które mają przewagę nad bukmacherem jest działaniem WBREW interesowi twórcy algorytmu. Każdy kto ma jako takie pojęcie jak działają buki, NIE DZIELI się typami które zapewniają mu przewagę. Chyba, że sam nie rozumie, że takim działaniem szkodzi własnemu interesowi. Rozpatrzmy prosty przykład. Mecz tenisowy. Bukmacher stara się tak ustalać kursy, by iloczyn sumy postawionej przez graczy na zawodnika A i kursu na tego zawodnika, był możliwie najbardziej równy iloczynowi sumy i kursu postawionego na zawodnika B. W ten sposób, bukmacher gwarantuje sobie, że nie ważne jak rozstrzygnie się mecz, buk będzie do przodu (dzięki prowizji zawartej w kursach). Jeśli iloczyny te zaczynają się znacznie różnić, buk natychmiast koryguje kursy, tak, by zniechęcić do stawiania na tego, gdzie iloczyn jest większy a zachęcić do stawiania na tego, gdzie iloczyn jest mniejszy. Stąd prosty wniosek, że jeśli ktoś ma sprawny algorytm i masę subskrybentów NIE POWINIEN publikować typu (zwłaszcza jeśli sam jeszcze nie zdążył postawić), bo będzie ze swoimi subskrybentami wywierał presję na kurs w kierunku niwelowania jego własnej przewagi. Dlatego te, które są publikowane w sieci, w 99% wypadków nie działają.

  • Nikola pisze:

   Witaj Kollomirze!
   Dziękuję za bardzo ciekawy komentarz, w którym jest sporo racji. Nie wiem tylko, czy można posługiwać się terminem „typy mające przewagę nad bukmacherem”. Czy tak jest w istocie, to okazuje się po końcowym gwizdku sędziego. I nieważne, czy typ pochodzi z algorytmu, czy od człowieka.
   Jak swój algorytm cenię, bo daje one dobre rezultaty. Ale nie mogę powiedzieć, że ma on przewagę nad bukmacherem. Sam algorytm (w sensie danych i wzoru) pozostanie tajemnicą kilku osób. W typami, które generuje, mogę się podzielić. Z reguły robię to, gdy samemu mam już obstawiony mecz. Po to jest Fabryka Typów.

   • Kollomir pisze:

    Pojęcia „typ mający przewagę nad bukmacherem” użyłem w sensie matematycznym, bo i tylko i wyłącznie o matematykę w bukmacherce chodzi. Mòwisz że wszystko i tak rozstrzyga się na boisku. W bukmacherce to nie jest prawidłowe myślenie. Wszystko tak naprawde rozstrzyga się w biurze buka, gdyż to on ustala i oferuje kursy na mecz. Bukmachera nie interesuje jaki będzie wynik bo jaki by nie był bukmacher jak prawidłowo ustali kursy jest zawsze do przodu. Bukmachera interesuje PRAWDOPODOBIENSTWO wyniku A i prawdopodobienstwo wyniku B i to jest zadanie buka – ustalić prawdopodobienstwa i na ich podstawie zaoferować takie kursy graczom, by przewaga była po stronie buka. Znowu najprostszy możliwy przykład mecz tenisowy. Jest 2 zawodnikòw A i B obaj są idealnie ròwni, ich szansa na wygranie wynosi 50%. Bukmacher oferuje na obu kurs 1.98 gracze obstawiając po tym kursie będą na dłuższą metę tracić pieniądze a bukmacher będzie zarabiał. Jak to wygląda z punktu widzenia buka. Skoro zawodnicy są ròwni, to tyle samo gracze postawią na zawodnika A co na zawodnika B. Powiedzmy że łącznie gracze postawili 1000000 dolcòw na zawodnika jednego i tyle samo na drugiego. Bukmacher ma więc 2000000 dolcòw. Nie ważne ktòry zawodnik wygra, bukmacher musi wypłacić graczom przy tych kursach1980000, buk jest więc 20000 do przodu a gracze te 20000 stracili. Jeśli prawdopodobieństwa są inne to buk oczywiście ustala inne kursy, zawsze jednak tak, by iloczyn kursu na gracza A i sumy na niego postawionej był możliwie taki sam jak iloczyn sumy i kursu na gracza B. Konkluzja – dla bukmachera wszystko rozstrzyga się u niego w biurze bo buk poprostu oferuje na tyle niskie kursy, by matematyczna przewaga była po jego stronie, nie zależnie od tego jaki wynik padnie na boisku. Od czasu do czasu bukmacher jednak źle oszacowuje prawdopodobieństwa wyniku i to jest właśnie okazja do zarobku dla graczy. Jeśli w identycznym przykładzie buk myślał że gracze mają 50 procent każdy, ale faktyczne prawdopodobieństwa były 60 i 40, to stawiając po kursie 1.98 na tego z prawdopodobieństwem 60 gracze będą zarabiać a buk będzie tracił. I to jest właśnie typ mający przewagę nad bukmacherem. Zadaniem gracza jest właśnie wyłapywać i wykorzystywać takie błędne oszacowania bukmachera a co za tym idzie za wysoko wystawione kursy. I to jest jedyny sposòb by na dłuższą metę zarabiać na buku pieniądze. Jeśli obstawiasz za niskie w stosunku do prawdopodobieństwa kursy, będziesz tracił pieniądze. Jeśli obstawiasz pomyłki buka gdzie kurs jest za wysoki, będdziesz pieniądze zarabiał.

 2. maciek pisze:

  Witam, gdzie typy ja sie pytam? 😛

 3. type-negative pisze:

  Witam,

  Chciałbym się dowiedzieć jaki jest procentowy współczynnik poprawności tych typów i czy można je poznać ?
  Proszę o maila.

 4. PPeterD pisze:

  Witam , o co chodzi z typem -0.25 ??? 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s